jarmark bozonarodzeniowy

We Wrocławiu mieszkam od prawie trzech lat, a dopiero teraz znalazłam chwilę, aby wybrać się na nasz słynny Jarmark Bożonarodzeniowy. Wiem, że jest uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce i dlatego ludzie bardzo chętnie w tym okresie odwiedzają Wrocław. Niżej opowiem Wam o moich wrażeniach – w końcu pojawi się tu chociaż jeden świąteczny post 😀

jarmark swiateczny

Wszystko rozpoczęło się 23 listopada i chociaż zazwyczaj Jarmark trwał do mniej więcej połowy grudnia, tak teraz będzie aż do Sylwestra – już po tym można stwierdzić, że cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Domki możemy odwiedzać w godzinach 10:00 – 21:00 każdego dnia. O ile wiem, jest ich jeszcze więcej niż ostatnimi latami.

jarmark

Pierwsze co zdążyłam dostrzec to tłum ludzi (wybrałam poniedziałek w godzinach porannych z nadzieją, że tego uniknę).

Wycieczki szkolne, obcokrajowcy, rodziny z małymi dzieciakami – jakby cały świat był w jednym miejscu! Jeżeli ktoś nie lubi obecności wielu ludzi, niech lepiej będzie przygotowany do wielkiego tłumu i nie wybiera weekendu na odwiedziny. W tle słychać było piękną muzykę, która zakłóciła płacz dzieci, kiedy rodzice siłą zabierali ich z dość drogich karuzel ( w głośnikach śpiewała moja ukochana Lana Del Rey 😀).

wroclawski jarmark

Druga kwestia – ceny.

Drogo nie jest, tanio również. Pamiątki możemy kupić za grosze, aczkolwiek z jedzeniem trochę gorzej – kiełbaska z chlebkiem kosztuje 30 zł, a dla takiej cebuli jak ja, to dość dużo 😀 Mimo wszystko, smak wielu pyszności wynagradza ubogość naszego portfela po Jarmarku. Oscypki z żurawiną, francuskie naleśniki, domowy chlebek ze smalcem.. Czego chcieć więcej? Mój żołądek już prosi o powtórkę!

jarmark swiateczny

Sam wygląd Jarmarku budzi dech w piersiach, ale niestety nawet zdjęcia nie są w stanie całkowicie tego uchwycić, chociaż starałyśmy się z Klaudią poprzez nie pokazać jak najwięcej. W kilku sekundach poczułam świąteczny klimat, o który teraz coraz gorzej. Szczerze? Dawno nie cieszyłam się tak bardzo ze świąt jak na Jarmarku! Nie mam porównania z innymi, ale ten jest dla mnie przepiękny. Gdyby tylko nie te tłumy.. Chociaż może z tym powinniśmy kojarzyć Boże Narodzenie? Głośny śmiech, radość, wesołe krzyki. Cisza kompletnie nie kojarzy się z tym czasem, prawda?

jarmark we wroclawiu

Szczególnie zauroczył mnie świąteczny domek z tarasem widokowym na Placu Solnym oraz malutki domek / stoisko z pięknymi, kolorowymi pierniczkami. Ten drugi wyglądał trochę jak z bajki o Jasiu i Małgosi. Miałam ochotę go zjeść! Co do tego pierwszego – ogromna chatka, w której mogłabym mieszkać na starość, gdzieś w górach, z ukochaną i gromadą zwierzaków 😀

swieta we wroclawiu

To prawda (przyznaję bez bicia!), że Wrocławski Jarmark zapiera dech w piersiach.

Bajkowa sceneria, która przenosi nas w cudowny klimat świąt. Tam każdy może poczuć się dzieckiem, zjeść pysznego pierniczka i poczuć cudowny zapach choinek. Ta bajkowa sceneria jest idealną zapowiedzią zbliżającego się Bożego Narodzenia. I pozwolę sobie stwierdzić, że każdy, kto ma możliwość, powinien się tam choć raz pojawić. Jestem pewna, że żałować nie będzie.

swiateczne pierniczki

Byliście już na Jarmarku Bożonarodzeniowym we Wrocławiu? A może odwiedziliście jakieś inne cudowne Jarmarki? Podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach!